Kauno rotušėje atidaryta konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2019“ paroda. M. Patašiui įteiktas apdovanojimas „Už nuopelnus žurnalistikai“


Kauno miesto muziejaus Rotušės skyriuje (Rotušės a. 15) atidaryta VšĮ „Lietuvos spaudos fotografų klubo“ rengto 18-ojo nacionalinio fotografijų konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ laureatų darbų paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2019“. Ši paroda – išskirtinis Lietuvos fotožurnalistų sukurtas metraštis, fotografijomis atskleidžiantis gyvenimo aktualijas.

Atidarymo metu Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis pasidžiaugė, kad nors per beveik dvejus konkurso dešimtmečius paroda į Kauną atkeliavo tik antrą kartą, tačiau užsimezgęs bendradarbiavimas su Kauno miesto muziejumi nuteikia optimistiškai, kad paroda ir ateityje bus eksponuojama Kauno rotušėje. Kauniečiai fotografai, konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2019“ laureatai, Rokas Tenys, Elijus Kniežauskas, Algimantas Barzdžius ir Romualdas Požerskis pasidalijo mintimis kuo šis konkursas svarbus tiek jiems, tiek šalies fotografijai ir ateities kartoms, kaip vizualinis Lietuvos metraštis. Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko pavaduotoja Audronė Nugaraitė kalbėjo apie fotožurnalisto atsakomybę ir šiandienos medijų iššūkius bei vertybines pozicijas.

Vakarą vainikavo garsaus Kauno fotožurnalisto, „Lietuvos ryto“ darbuotojo Modesto Patašiaus pagerbimas. Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko pavaduotoja, Vytauto Didžiojo universiteto prof. Audronė Nugaraitė M. Patašiui įteikė medalį „Už nuopelnus žurnalistikai“, už svarų indėlį ginant, plėtojant spaudos ir žodžio laisvę, už svarų indėlį į Lietuvos žurnalistikos istoriją ir už žurnalisto profesinio vardo stiprinimą ir garsinimą asmeniniu pavyzdžiu. 1991 m. sausio 13-osios naktį, sovietų kariams užėmus Lietuvos radijo ir televizijos pastatus Vilniuje, transliaciją perėmė Kauno redakcija. Modestas pirmasis 1991-ųjų sausio 13-osios naktį prabilo Kauno TV eteryje. Tuo metu jis dirbo radijo žurnalistu, tačiau tą naktį budėjus redakcijoje akimirksniu teko priimti sprendimą tapti televizijos vedėju karo sąlygomis.

rotuseA80Y1506

Parodoje „Lietuvos spaudos fotografija 2019“ pristatomi nacionalinio konkurso laureatų – geriausių šalies spaudos fotografų darbai, atrinkti ir įvertinti tarptautinės vertinimo komisijos. Tai svarbiausių praėjusių metų šalies įvykių, aktualijų, asmenybių fotografijos, įvairiomis temomis atskleidžiančios socialinę, kultūrinę, politinę gyvenimo mozaiką ir susidėliojančios į bendrą šalies gyvenimo vaizdą.

Fotožurnalistai stebi ir vaizdais pasakoja, kaip visuomenėje jaučiasi žmogus. Ar šie vaizdai tampa simboliu, ar iliuzija – atsakomybė už tai tenka patiems fotografams ir leidėjams. Konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“ propaguoja aukščiausius vizualinės žurnalistikos standartus. Jau trečius metus galioja papildytas etikos kodeksas. Siekiama, kad žiūrovą pasiekusių fotografijų vaizdo turinys būtų kuo mažiau apdorotas, todėl 2019 metų konkurse po nuotraukų apdorojimo kompiuterinėmis programomis patikros atkrito net kelios dešimtys fotografijų, tarp kurių buvo ir temų nugalėtojų. Sugriežtintos ir kasmet pildomos konkurso taisyklės bei aukščiausių pasaulinių standartų laikymasis padeda išlaikyti visuomenės pasitikėjimą, kad konkurso laureatų jai suteikta vizualinė informacija, būdama įdomi ir įkvepianti, kartu yra patikima.

Fotografijų konkursui nuotraukas pateikė 111 autorių. Parodoje jos pateiktos pagal temas: „Naujienos“, „Gyvenimas“, „Portretas“, „Europos metai“, „Kultūra“, „Kariuomenė“, „Sportas“, „Pramogos“, „Gamta ir jos apsauga“, „Reportažas“ ir „Fotopasakojimas“. Tarptautinė komisija vertino beveik keturis tūkstančius darbų. Jau vienuoliktąjį kartą įteikiamas Kolegų prizas – kas jo vertas, nusprendžia patys konkurso dalyviai, rinkdami iš visų į metraštį ir parodą patekusių fotografijų.

Konkursą „Lietuvos spaudos fotografija“ 18 metų rengusi ne pelno organizacija VšĮ „Lietuvos spaudos fotografų klubas“ nuo 2020 metų šią misiją perdavė Lietuvos žurnalistų sąjungai, kuri šiais metais surengė jau 19-tąjį konkursą „Lietuvos spaudos fotografija 2020“, kurio nugalėtojai bus paskelbti šių metų gegužės mėnesį. Konkursas yra atviras visiems Lietuvos žiniasklaidoje dirbantiems ar su ja nuolat bendradarbiaujantiems fotografams.

Algimanto Barzdžiaus ir Modesto Patašiaus nuotraukos.

Parodą numatoma eksponuoti Kauno miesto muziejaus Rotušės skyriuje (Rotušės a. 15) iki balandžio 5 d. Atsižvelgiant į paskelbtą Karantiną laikas gali keistis.