Edukacija – Fotopasakojimas


Ievos Budzeikaitės Aliaus Koroliovo ir Bartosz Frątczak nuotraukos.

2016 m. lapkričio 5 dieną Lietuvos spaudos fotografų klubas fotožurnalistus ir spaudos fotografijos vertintojus pakvietė į susitikimą tema „Edukacija – Fotopasakojimas“. Paskaitų lektoriai bei įkvėpėjai buvo Paulas Hansenas (Paul Hansen, Švedija) ir Liutauras Degėsys.

Ryte vyko Paulo Hanseno mestriškumo dirbtuvės (workshop), trukusios tris valandas, jauniems šalies fotografams. Paulas patarimus, vertinimus ir pagyrimus skyrė Ievai Budzeikaitei, Margaritai Vorobjovaitei, Bartoszui Frątczakui, Tadui Kazakevičiui, Pauliui Peleckiui, Domantui Pipui.

Paskaitų popietę pradėjo Liutauras Degėsys tema „Kūrybiškumas kaip liga, mada, kaip fikcija ir kasdienybė“. Poetas, eseistas ir filosofas Liutauras Degėsys teigė, kad viską, ką žmogaus daro, jis daro sau, kurdamas save vienokį ar kitokį. Savo vertę taip nustato pats, o ne kiti. Paskaita gyvai (jos metu) buvo aptarinėjama net socialiniame tinkle Facebook. Viena paskaitos klausytoja rašė: „Kai nieko nedarai, tu vis tiek darai... ir tai gali nepatikti. O ar yra išeitis? Sėdžiu Degėsio paskaitoje...“ į tai kaip mat sureagavo FB bičiulė „Nėra per kur išeiti? :)“ į ką paskaitos klausytoja atsakė „Per kur beeisi vis tiek ten pat būsi...su ta filosofija va taip ;)“. Vėliau į šįą FB diskusiją atsiliepė ir fotografas, prof. Alvydas Lukys parašydamas: „Būtis nepriklauso nuo paskaitos. Tik jos suvokimas gali pasikeisti ;)“. Šią diskusiją bei paskaitą įvertino ir Liutauras Degėsys: „ir pats sėdžiu ironijos medžio pavėsyje... gera buvo chebra - draugiška... nešvilpė ir neapmėtė daržovėmis... ne, tikrai - gera... jaučiau palankų publikos alsavimą... šeštadienio vakarą - neįmanoma būtų surinkti į paskaitą - 50 rašytojų... o fotografų - susirinko... ačiū visiems...“.

Antroj, fotografinė, paskaita „Darbas, projektai, kūryba“ buvo svečio iš Švedijos, World Press Photo 2012 metų nuotraukos nugalėtojo, daugkartinio Švedijos metų fotografo – Paulo Hanseno. Likus dviem savaitėm iki kelionės į Vilnių, fotografuojant Irake, Paulas buvo pašautas. Laimei jį išgelbėjo šalmas sulaikęs pirmąją kulką, tačiau antroji pataikė į petį, jis buvo operuojamas Irake. Anksčiau laiko grįžęs į Švediją Paulas pranešė, kad kelionės į Vilnių neatšaukia ir atvyko pasidalinti savo fotografine ir gyvenimo patirtimi bei vertybėmis. Kelias valandas trukusią paskaitą (pasidalijimu patirtimi) apžvelgiančią nuo kasdienio laikraščio fotografo darbo, fotopasakojimų kūrimo Švedijoje ir svetur, karo zonose, iki žmogiškumo bei fotožurnalisto atsakomybės ir etikos sampratų vainikavo kolegų klausimai bei individualūs pašnekesiai jau po paskaitos.

Fotografai, susitikimų dalyviai, kurių susirinko per šešiasdešimt, šią šeštadienio paskaitų popietę vertino skatinančiai tęsti tokius susitikimus ir ateityje: „Persikrovė mintys po šiandien dienos. Kažkokia magija, labai keista. Dėkinga!“, „Stiprus ačiū lektoriams ir klubui!“, „!! Įkvepiantis šeštadienis!! Ačiū!!“, „Tikrai labai įdomu buvo!“, „Abu lektoriai nuostabūs ir paskaitos puikios. Ačiū! Norim dar“.

 

 

BIOGRAFIJOS:

Paul Hansen (Švedija)

Dienraščio Dagens Nyheter, kuriame jis dirba etatiniu fotografu, užduotys bei jo paties inicijuoti projektai, gali nuvesti Paulą į bet kurią vietą pasaulyje, o kartais tereikia tiesiog pasukti už kampo. Ir dirbdamas su multimedijomis, ir rašydamas savo paties reportažus, jis visuomet jaučia didžiulę žurnalisto atsakomybę.

Apdovanojimai: World Press Photo 2012 metų nuotrauka, POYi metų fotografas laikraščių kategorijoje 2010 ir 2013 metai and antra vieta 2014 metais, 2013 metų Švedijos naujienų fotografija, 2000 ir 2013 m. Švedijos metų nuotrauką, 8 kartus Švedijos metų fotografas, 2008 metais NPPA tarptautinių sporto naujienų nuotraukų kategorijos pirma vieta, 2004 metais NPPA „Feature“ fotografijos kategorijos pirma vieta.

Jis taip pat yra išleidęs foto reportažų albumą „Människa, människa“, šiuo metu rengiama antroji knyga.

Liutauras Degėsys – yra baigęs psichologijos ir filosofijos studijas Vilniaus universitete, yra psichologijos magistras ir filosofijos mokslų daktaras.

L. Degėsys stažavosi Prahos ir Budapešto universitetuose, tobulinosi ir dėstė Švedijoje bei JAV.

L.Degėsys yra išleidęs 8 poezijos knygas: “Žalias Paukštis” (1984), “Meilės Akys” (1985), “Rugsėjo Žvaigždė” (1989), “Tai Naktis” (1990), “Iš Niekur” (1995), “Žvėrynas” (1998), „Žvėrynas. Žolynas“ (2006-2007), „Miego gėlės“ (2008).

L.Degėsys yra trijų filosofinių esė rinktinių „Kelionė į ten ir atgal“( 2007), „Kitaip nei kitaip“ (2008) ir „Prisiminimų prisiminimai“ (2010) autorius. 2014 metais leidykla Alma Littera išleido L.Degėsio prozos knygą „Romanas“.

L. Degėsio kūryba yra įvertinta Kultūros ministerijos (2010) bei Vyriausybės Kultūros ir meno premija(2013).