Lietuvos fotografijos agentūros: kaip įtikti visiems?
Lietuvos naujienos ir dokumentinė fotografija. Politika. Verslas. Menas. Sportas ir pramogos. Iliustracijos. Šios ir kitos tematikos nuotraukos kasdien papildo fotografijos paslaugų agentūros „Baltijos fotografijos linija“ (arba BFL) archyvą. Šį skaitmeninį nuotraukų banką profesionalūs spaudos fotografai kuria jau dešimt metų. Jame – ir šalį sudrebinę, ir žiniasklaidos beveik nepastebėti įvykiai, besikeičiantys Lietuvos miestų ir kaimų peizažai, politikos ir visuomenės veikėjai, paprasti žmonės.
Savo fotografinį kelią BFL pradėjo 2003 m. pradžioje. Didžioji dalis BFL fotografijų yra pasiekiamos internetu prisijungus prie portalo www.fotobankas.lt. Šiuo metu fotobanką sudaro per 230 tūkstančių nuotraukų, kas mėnesį šis archyvas papildomas bent trimis tūkstančiais naujų kadrų.
Fotobanke yra ir senesnių fotografijų, menančių istorinius Lietuvos nepriklausomybės įvykius: Steigiamąjį Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio suvažiavimą 1988 m. spalio 22 d., Baltijos kelią 1989 m. rugpjūčio 23 d. ir kitus. Archyvas pradėtas pildyti praėjusio amžiaus 9-ojo dešimtmečio fotografijomis, analoginę fotografiją paverčiant skaitmenine.
Agentūros vadovo ir įkūrėjo Kęstučio Vanago teigimu, dalis kasdien Lietuvoje įamžinamų įvykių yra aktualūs ir intriguojantys jau šiandien, kiti istoriniai taps netrukus. „Mums svarbu suformuoti Lietuvos gyvenimą atspindinčių fotografijų archyvą, kuris būtų vertingas ateinančioms kartoms. Kuo didesnį pasirinkimą iš praėjusių metų jos turės, tuo tikresnį praeities vaizdą matys“, – sako K. Vanagas.
Per pastarąjį dešimtmetį fotobanką pildė agentūroje karjerą tik pradėję ir jau pripažinti spaudos fotografai. BFL fotografijų kūrėjai – Alius Koroliovas, Algis Kubaitis, Laimutis Brundza, Tomas Lukšys, Šarūnas Mažeika, Ričardas Grigas, Gediminas Savickas, Vygantas Skaraitis, Andrius Ufartas, Tomas Urbelionis, Mindaugas Vaičiulis, Redas Vilimas, Saulius Žiūra.
Skaitmeninio archyvo nuotraukos sutvarkytos pagal tam tikrą sistemą – kadrai iš politikos, kultūros, sporto įvykių, kasdienio gyvenimo, gamtos pokyčių, švenčių, žinomų asmenų vizitų ir t.t. yra sugrupuoti pagal temas ir lengvai randami naudojant paiešką pagal raktinius žodžius. Dalis archyvo skirta iliustracinei fotografijai. Šie kadrai aktualūs leidykloms, redakcijoms, reprezentacinių leidinių rengėjams. Kiekviena fotografija publikuojama pateikiant įvykio aprašą ir joje užfiksuotus įvykio dalyvius.
Pasitikėjimas informacijos šaltiniu – neatsiejama dokumentinės fotografijos dalis. Kad nuotraukos būtų prieinamos, tačiau atitiktų galiojančius teisės aktus ir nepažeistų autoriaus bei turtinių kūrėjo ar žmogaus teisių, BFL nuolat investuoja į naujausias technologijas. „Mūsų produktas – tai kūrybinė medžiaga, kurios autoriai – agentūroje dirbantys ar laisvai samdomi fotografai. Bendradarbiavimą grįsdami etikos principais ne tik saugome autorių teises, bet ir kuriame autentiškos informacijos rinkinį“, – teigia K. Vanagas.