PASKELBTI KONKURSO „LIETUVOS SPAUDOS FOTOGRAFIJA 2024“ FINALININKAI


Tradicinis ir jau 23 metus organizuojamas konkursas „Lietuvos spaudos fotografija 2024“ šįkart sulaukė daugiau nei 3000 nuotraukų iš 90 profesionalių fotografų visoje Lietuvoje. Taip pat konkursinė programa šiemet pasipildė nauja Atvira” kategorija, skirta fotografijos studentams bei entuziastams. Ši kategorija taip pat sulaukė nemažo dalyvių dėmesio - darbus pateikė arti 40 pradedančiųjų fotografų iš visos Lietuvos. Akivaizdu, jog spaudos fotografija išlieka svarbi ir reikalinga visuomenei – ji yra galingas įrankis, leidžiantis mums kiek įdėmiau pažvelgti į pasaulį, įamžinti svarbius įvykius, emocijas bei gyvenimo akimirkas. Šis konkursas pristato svarbiausius praėjusių metų šalies įvykius, aktualijas, asmenybių portretus. Per kategorijų įvairovę atsiskleidžia socialinė, kultūrinė, politinė gyvenimo mozaiką. Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ rengiančios organizacijos - Lietuvos žurnalistų sąjungos Spaudos fotografų skyrius ir Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija šiuo tęstiniu projektu siekia sistemingai kaupti autentišką vizualinę mūsų visuomenės kaitos dokumentaciją.

Kaip ir kasmet fotografijas vertino kompetentinga tarptautinė konkurso komisija, kurios nariais šiemet tapo profesionalūs fotografai Damian Chrobak (Lenkija), Svetlana Batura (Lietuva), Eero Vabamägi (Estija), Renaldas Malychas (Lietuva), bei poetas, literatūros mėnraščio „Metai“ Vyriausiasis redaktorius Antanas Šimkus. Šiemet komisija dirbo nuotoliniu būdu ir turėjo daugiau laiko asmeniškai neskubant peržiūrėję kiekvieną temą susipažinti su nuotraukomis bei išrinkti savo favoritus, o nuotolinio susitikimo metu turėjo galimybę diskutuodami išrinkti nugalėtojus.  Komisijos nariai džiaugėsi įdomių ir netikėtų kadrų gausa Kultūros ir pramogų” bei Gamtos ir jos apsaugos” kategorijose , tačiau pastebėjo, jog Naujienų” kategorijoje nemažai svarbių šaliai įvykių buvo fotografuojami gana formaliai. Komisija taip pat pastebėjo, kad nors pateikti fotopasakojimai ir reportažai šiemet buvo gana gausūs temų įvairove, juos vienija bendra tendencija – per didelis kadrų skaičius. Tad komisijos palinkėjimas fotografams buvo kritiškiau atrinkti pasakojimo nuotraukas ir nesistengti sukelti maksimalaus fotografijų kiekio.

Konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“ jau per dvidešimt metų siekia skatinti šalies fotožurnalistus atsakingai rengti vizualinę informaciją, tuo pačiu ieškant savito požiūrio į įvykius šalyje ir pasaulyje. Ir nors konkurso taisyklės reguliariai atnaujinamos, atsižvelgiant į pasaulinių konkursų patirtį bei fototechnikos tobulėjimą, tačiau pagrindinis jų reikalavimas - nenuklysti nuo realybės - visuomet išlieka. Techninė nuotraukų atitikties konkurso nuostatoms patikros komisija, kurią kasmet sudaro didžiausių šalies redakcijų atstovai, užtikrina, jog parodai atrinktos fotografijos atitinka konkurso taisykles. Deja, šiais metais dėl perteklinio apdorojimo komisijai teko diskvalifikuoti dvi fotografijas. 

Visus vertinimo komisijos išrinktus kadrus pirmą kartą bus galima pamatyti parodoje Vilniaus Rotušėje, kuri tradiciškai bus atidaryta gegužės pradžioje. Atidarymo metu bus paskelbti kiekvienos kategorijos nugalėtojai, kuriems bus įteikti Auksinio kadro” apdovanojimai, o “Atviros” kategorijos nugalėtojui atiteks specialus apdovanojimas. Kasmetinis parodą lydintis metraštis Lietuvos spaudos fotografija 2024” bus pristatytas gegužės pabaigoje parodos uždarymo metu.
Žemiau pateikiami šių metų konkurso finalininkai, kurių tarpe esantys
Auksinio kadro” nominantai pažymėti paryškintu šriftu:

Naujienos:
Skirmantas Lisauskas
Rokas Tenys
Žygimantas Gedvila
Paulius Peleckis
Marius Morkevičius
Vladimiras Ivanovas
Saulius Žiūra

Gyvenimas:
Tadas Kazakevičius
Vytautas Butkus
Inga Juodytė
Inga Dinga

LauraVansevičienė

Saulius Žiūra
Rolandas Parafinavičius
Ramūnas Danisevičius
Arvydas Gudas

Portretas:
Tadas Kazakevičius

Saulius Žiūra

Vidmantas Balkūnas

Greta Skaraitienė
Bartosz Frątczak
Laura Vansevičienė
Ramūnas Danisevičius

Dmitrijus Matvejevas

Stasys Povilaitis

Paulius Peleckis
Ričardas Grigas

Gamta ir jos apsauga:
Ramūnas Jakubauskas

Andrius Repšys
Saulius Žiūra

Žygimantas Gedvila
Stasys Povilaitis

Inga Dinga

Rokas Tenys

Paulius Peleckis

Vladimiras Ivanovas 

Kultūra ir pramogos:
Arvydas Gudas
Inga Juodytė 
Saulius Žiūra
Marius Morkevičius
Stasys Skrebys

Evgenia Levin

Rokas Morkūnas

Gediminas Bartuška

Ramūnas DanisevičiusKariuomenė:
Paulius Peleckis
Yauhen Yerchak

Eimantas Genys
Alfredas Pliadis
Saulius Žiūra

Ieva Budzeikaitė
Kazimeras Linkevičius

Ramūnas DanisevičiusDiplomatija:
Paulius Peleckis

Saulius Žiūra
Greta Skaraitienė
Stasys Skrebys

Sportas:
Kęstutis Vanagas

Augustas Četkauskas

Elvis Žaldaris
Aistė Ridikaitė

Ieva Želvyte

Eimantas Genys
Rokas Lukoševičius
Gintarė DaknytėReportažas:
Saulius Žiūra

Vidmantas Balkūnas

Benas Gerdžiūnas Fotopasakojimas:
Tadas Kazakevičius

Paulius Peleckis

Bartosz Frątczak

 

Atvira kategorija:
Ugnė Poloudina

Vadim Šamkov

Daiva Šeibelienė

Chris Mozyro

Marius Vanagas

Salvija Vaičikonytė

Mindaugas Jarockis

Ramunė Bernotaitė

Edita Meškonienė

Saulė RygertaitėPlakate naudojamas A.Gudo nuotraukos fragmentas