Tadas Kazakevičius - World Press Photo nominantas


Tadas Kazakevičius yra tapęs: 2019 Leica Oskar Barnack awards    

Po keturių dešimtmečių fotografas iš Lietuvos tarp Pasaulio spaudos fotografijos konkurso laureatų 

2020 m. vasario 25 dieną iš Amsterdamo atskirejo žinia, kad Tado Kazakevičiaus fotografijų serija „Tarp Dviejų Krantų“ tapo 2020 metų Pasaulio spaudos fotografijos konkurso (World Press Photo) „Portretinų fotografijų serijų“ temos nominante. Balandžio 16 dieną paaiškės kuria: pirma, antra ar trečia vieta bus apdovanota ši T. Kazakevičiaus serija. 

Serijos „Tarp Dviejų Krantų“ idėja kilo 2018 m. pavasarį Kuršių nerijoje fotografų plenero „Uždaros teritorijos“ metu. Autorius, sukūręs pirmuosius darbus šios kūrybiškumo vystymo sesijos metu, inicijuotos fotografo Jono Staselio, vėliau individualiai tyrinėjo nerijos gyventojų kasdienybę bei santykį su savo kraštu iki 2019 m. vidurio. 

Tadas Kazakevičius šią seriją kūrė analoginės fotografijos technika

Tadas Kazakevičius šią seriją kūrė analoginės fotografijos technika, laukdamas tinkamos šviesos dažnai fotografavo vosatkreipusį tik patekėjus saulei ar jai besileidžiant, pavasarį ir rudenį, taip perteikdamas būtent šio regiono atmosferiškumą. Ir iš ties fotografijos kvepia mišku, pušies sakais, dumbliais. 

Serijoje vizualiai pasakojamas regiono unikalumas bei portretuojami žmonės, vienaip ar kitaip pasirinkę šią vietą savo namais. Taip pat portretuojami ir netikėti objektai ar šios vietovės simboliai, perteikiantyst kiek kitokį kraštovaizdį, architektūrinę Kuršių nerijos išraišką. 

Pavadinimas suponuoja, kad pasakojama istorija remiasi dviejų krantų simbolika – regionu, apribotu krantais iš abiejų pusių, tad jis yra labai įkvepiantis ir užburiantis dvasiškai. Tačiau ši vieta turi ir labai sudėtingą bei įdomią istorinę liniją, kultūrinius ir gamtinius aspektus. Fotografijos plenerus „Uždaros teritorijos“ nuo 2018 metų rengia Lietovos spaudos fotografų klubas ir VšĮ „Menų vektoriai“. 

Fotografijų serija „Tarp Dviejų Krantų“

Fotografijų serija „Tarp Dviejų Krantų“ jau anksčiau yra atkreipusi pasaulio fotografijos ekspertų dėmesį. Su ja autorius pateko tarp 2018 metų LensCulture Emerging Talent finalistų, o 2019 metais ši serija buvo pristatyta Kinijoje, tarptautiniame fotografijos festivalyje „The Power of Image“, kuris kuruojamas prestižinės „Three Shadows“ galerijos. Šiame festivalyje T. Kazakevičius kartu su kinų fotografu Zhou Yulong ir suomiu Jaakko Kahilaniemi buvo apdovanoti pagrindiniu festivalio prizu. Serija pristatyta įvairiose interneto platformose, tokiose kaip Ignant, LensCulture, Thisispaper. 

Pasaulio spaudos fotografijos konkursas „World Press Photo“ rengiamas nuo 1955 metų. Ligi šiol jame buvo apdovanoti tik trys fotografai iš Lietuvos: Antanas Ališauskas 1969 m., Irena Giedraitienė 1975 m. ir Valerijus Koreškovas 1978 metais. 2020 metų konkurse dalyvao 4282 fotografai iš125 šalių kurie konkursui pateikė 73996 fotografijas. Konkurse nominuoti 44 fotografai iš 24 šalių (https://www.worldpressphoto.org/press-releases/2020/2020-contests-nominess/39549). 

Tadas Kazakevičius yra tapęs: 2019 Leica Oskar Barnack awards, 2017 LensCulture Exposure awards, 2018 ZEISS Photography awards, 2017 metų parodos „The Royal Photographic Society 160“, 2017 Sony World Photography finalistu. 2017 metais Lietuvos kultūros ministerijos apdovanotas jaunojo kūrėjo prizu bei ne kartą „Auksiniu kadru“ konkurse „Lietuvos spaudos fotografija“. 2019 metais T. Kazakevičiaus kūryba pristatyta prestižinio „The British Journal of Photography“ popierinėje versijoje. 

Daugeliui šalies ir užsienio fotografijos mylėtojų žinoma Tado Kazakevičiaus serija „Tai, ko nebebus“, kurios ledinys ir paroda bus pristatyti šiemet. Šiuo metu autorius kuria keletą naujų serijų. Viena jų apie industrinės profesijos nykimą serijoje „Odė paskutiniam dirbančiam žmogui“. Kita serija – „Pernykštis sniegas“, analizuojanti tremties temą, kurios kūrimu autorius sulaukė palaikymo iš Kultūros Tarybos, skyrusios stipendiją.

T. Kazakevičiaus portretinės nuotraukos autorius Kęstutis Žilionis

 

T.Kazakevicius autorius Kestutis Zilionis