Tado Kazakevičiaus fotografijų serijai „Tarp Dviejų Krantų“ – trečioji vieta prestižiniuose „World Press Photo“ apdovanojimuose


Tado Kazakevičiaus fotografijų serijai „Tarp Dviejų Krantų“ – trečioji vieta prestižiniuose „World Press Photo“ apdovanojimuose

 

Vakar iš Amsterdamo atskriejo žinia, kad Tado Kazakevičiaus fotografijų serija „Tarp Dviejų Krantų“ 2020 metų Pasaulio spaudos fotografijos konkurso (World Press Photo) „Portretinų fotografijų serijų“ temoje buvo įvertinta trečia vieta. 2020 metų konkurse dalyvavo 4282 fotografai iš125 šalių kurie konkursui pateikė 73996 fotografijas.

Dėl karantino buvo atšauktas apdovanojimų ceremonijos vakaras bei parodos atidarymas, turėję vykti Amsterdame. Tačiau numatytą dieną apdovanojimų ceremonija vyko, tik virtualiu formatu, joje dalyvaujant laureatams, WPP personalui, tame tarpe ir vykdomajam direktoriui Lars Boering, plačiam žiuri ratui bei WPP partneriams, medijos atstovams. Tado Kazakevičiaus fotografinei serijai „Tarp Dviejų Krantų“ buvo skirta 3 vieta Portreto serijų kategorijoje.

Kazakevicius WPP 4

Metų nuotraukos laimėtoju tapo Yasuyoshi Chiba su fotografija „Straight Voice“, kurioje matomas Sudanietis vaikinas, apšviestas mobiliųjų telefonų, cituojantis protesto poeziją. Metų fotografijų serijos laimėtojas Romain Laurendeau su fotopasakojimu apie jaunimo inicijuotus protestus Algerijoje „Kho, the Genesis of a Revolt“. (https://www.worldpressphoto.org/collection/photo/2020/39852/1/Yasuyoshi-Chiba-POY)

Džiugu, kad Tado Kazakevičiaus serija buvo pastebėta ir įvertinta fotografijų konkurse, kuriame vyrauja pasaulinių aktualijų, negandų, konfliktų temos. Tai atskleidžia konkurso įvairialypiškumą ir autoriaus fotografijų serijos brandumą.

Tado Kazakevičiaus fotografijų serija „Tarp Dviejų Krantų“

Vos prieš keletą savaičių ši serija pateko ir tarp ZEISS photography awards 2020 finalistų. Šiame konkurse Tadas Kazakevičius tarpe finalistų jau antrą kartą, 2018 metais bivo įvertintas už fotografijų ciklą „Tai, ko nebebus“.

Serijos „Tarp Dviejų Krantų“ idėja kilo 2018 m. pavasarį Kuršių nerijoje fotografų plenero „Uždaros teritorijos“ metu. Autorius, sukūręs pirmuosius darbus šios kūrybiškumo vystymo sesijos metu, inicijuotos fotografo Jono Staselio, vėliau individualiai tyrinėjo nerijos gyventojų kasdienybę bei santykį su savo kraštu iki 2019 m. vidurio.

Tadas Kazakevičius šią seriją kūrė analoginės fotografijos technika, laukdamas tinkamos šviesos dažnai fotografavo vos tik patekėjus saulei ar jai besileidžiant, pavasarį ir rudenį, taip perteikdamas būtent šio regiono atmosferiškumą. Ir iš ties fotografijos kvepia mišku, pušies sakais, dumbliais.

Serijoje vizualiai pasakojamas regiono unikalumas bei portretuojami žmonės, vienaip ar kitaip pasirinkę šią vietą savo namais. Taip pat portretuojami ir netikėti objektai ar šios vietovės simboliai, perteikiantys kiek kitokį kraštovaizdį, architektūrinę Kuršių nerijos išraišką.

Pavadinimas suponuoja, kad pasakojama istorija remiasi dviejų krantų simbolika – regionu, apribotu krantais iš abiejų pusių, tad jis yra labai įkvepiantis ir užburiantis dvasiškai. Tačiau ši vieta turi ir labai sudėtingą bei įdomią istorinę liniją, kultūrinius ir gamtinius aspektus. Fotografijos plenerus „Uždaros teritorijos“ nuo 2018 metų rengia Lietuvos spaudos fotografų klubas ir VšĮ „Menų vektoriai“.

Fotografijų serija „Tarp Dviejų Krantų“ jau anksčiau yra atkreipusį pasaulio fotografijos ekspertų dėmesį. Su ja autorius pateko tarp 2018 metų LensCulture Emerging Talent finalistų, o 2019 metais ši serija buvo pristatyta Kinijoje, tarptautiniame fotografijos festivalyje „The Power of Image“, kuris kuruojamas prestižinės „Three Shadows“ galerijos. Šiame festivalyje T. Kazakevičius kartu su kinų fotografu Zhou Yulong ir suomiu Jaakko Kahilaniemi buvo apdovanoti pagrindiniu festivalio prizu. Serija pristatyta įvairiose interneto platformose, tokiose kaip Ignant, LensCulture, Thisispaper.

Pasaulio spaudos fotografijos konkursas „World Press Photo“ rengiamas nuo 1955 metų. Ligi šiol jame buvo apdovanoti tik trys fotografai iš Lietuvos: Antanas Ališauskas 1969 m., Irena Giedraitienė 1975 m. ir Valerijus Koreškovas 1978 metais.

Kazakevicius WPP 3 1

https://www.worldpressphoto.org/collection/photo/2020/39652/1/Tadas-Kazakevicius

Tadas Kazakevičius yra tapęs: 2019 Leica Oskar Barnack awards, 2017 LensCulture Exposure awards, 2020 ir 2018 ZEISS Photography awards, 2017 metų parodos „The Royal Photographic Society 160“, 2017 Sony World Photography finalistu. 2017 metais Lietuvos kultūros ministerijos apdovanotas jaunojo kūrėjo prizu bei ne kartą „Auksiniu kadru“ konkurse „Lietuvos spaudos fotografija“. 2019 metais T. Kazakevičiaus kūryba pristatyta prestižinio „The British Journal of Photography“ popierinėje versijoje.

Daugeliui šalies ir užsienio fotografijos mylėtojų žinoma Tado Kazakevičiaus serija „Tai, ko nebebus“, kurios leidinys ir paroda bus pristatyti šiemet. Šiuo metu autorius kuria keletą naujų serijų. Viena jų apie industrinės profesijos nykimą serijoje „Odė paskutiniam dirbančiam žmogui“. Kita serija – „Pernykštis sniegas“, analizuojanti tremties temą, kurios kūrimu autorius sulaukė palaikymo iš Kultūros Tarybos, skyrusios stipendiją.

2020 metų World Press Photo fotografijų konkurso nugalėtojų puslapis: https://www.worldpressphoto.org/collection/photocontest/winners/2020