„Uždaros teritorijos: tėkmėje“ Panevėžyje


(Pauliaus Židonio nuotrauka. / Iš kairės: Jonas Staselis, Gerda Šeirė, Andrius Repšys, Augustina Miknevičiūtė ©Lunaria, Ieva Sutkaitytė, Juozas Petkevičius.)

 

Panevėžio Fotografijos galerijoje 2021 m. birželio 9 d. atidaryta fotografų plenero paroda „Uždaros teritorijos: tėkmėje“.  Parodos kūrėjai susitiko estetiškoje, idėjų ir meninių impulsų prisodrintoje Kuršių nerijoje. Atitolinę įprastą rutiną, susitarę dėl pradinės krypties bei bendro laiko sinchronizavimo taškų autoriai judėjo metonimiškomis vaizduotės, atminties, mąstymo, nuotaikos, aplinkos, garso, vaizdo, įvykio nuorodomis. Fotografijos kritikas ir teoretikas, fotografas dr. Tomas Pabedinskas, apžvelgdamas autorių darbus pastebi, kad „ilgus dešimtmečius nenutrūkstanti fotografų kūrybos Kuršių nerijoje tradicija ne tik palieka ateičiai unikalios Lietuvos vietovės atvaizdų, bet leidžia sekti ir pačios kūrybinės fotografijos raidą. Kuršių nerijoje anksčiau ieškoję įspūdingų gamtos ir žmogaus sukurtų kraštovaizdžių, dabar fotografai čia renkasi ne vien fiksuoti gražių vaizdų, bet ieškoti įkvėpimo darbams, kurių aktualumas nepriklauso nuo konkrečios juose įamžintos vietovės.“

„Fotografų pleneras „Uždaros teritorijos“ Kuršių nerijoje šiemet vyko jau trečią kartą. Rugsėjo 13-20 d. į jį susirinko jaunieji fotografai Augustina Miknevičiūtė ©Lunaria, Domas Rimeika, Ieva Ližaitytė, Ieva Sutkaitytė, Juozas Petkevičius, Paulius Vepštas ir jiems kūrybinio įkvėpimo padėję ieškoti bei kartu kūrę jau žinomi fotografai Andrius Repšys ir plenero sumanytojas Jonas Staselis. Kaip leidžia numanyti plenero pavadinimas ir išskirtinė Kuršių nerijos geografinė padėtis, kūrybinį procesą bei jo rezultatus lėmė keletas svarbių aplinkybių. Viena vertus, neįprastas, „ne sezono“ metu pamatytas pajūris atgaivino fotografų žvilgsnio jautrumą. Kita vertus, Nerijos teritorijos uždarumas, ribotos judėjimo galimybės leido išvengti greitos, turistinės vaizdų gamybos ir vartojimo“, - parodos anotaciją pradeda Tomas Pabedinskas.

Pernai metų lapkritį, dėl karantino, pirmasis parodos pristatymas vyko virtualiai drauge su poetu ir filosofu dr. Liutauru Degėsiu. Filosofas pasidalijo įžvalgomis apie fotografą: „Fotografas irgi yra žmogus. Ir visa, kas žmogiška, jam yra nesvetima. Jis stebi ir stebisi. Jis pats nustemba ir stengiasi nustebinti mus. Kaip ir kiekvienas žmogus – jis gyvena tikrovėje ir gaudo savo sąmonės antenomis socialinės tikrovės signalus.“

„Kaip kiekvienas žmogus turi sau būdingą judesių dinamiškumą, taip kiekvieną kūrėją gyvenimas, aplinka, kūryba įsuka į savitą judesį. Labai svarbus momentas kūryboje – subtilūs svyravimai, įgalinantys menininką permąstyti pasirinktas strategijas, nes kūrybiškumas yra veiksmas, tampantis įpročiu. Prasmingais tampa gebėjimai išlaikyti savitas pauzes, ritminius patyrimus, interpretacijų laisvę, neapibrėžtumus, autentiškus įkvėpimus kaip galimybes radimosi, tapsmo, kitimo, leidimo sau suklysti ir žinojimo, ką pasilikti. Parodai „Uždaros teritorijos: tėkmėje“ atrinkti autorių kūriniai – įvykusios kūrybinės tėkmės liudijimai, skleidžiantys kiekvieno iš kūrėjų atviro pasaulio atvirumą“, - plenero idėja dalijasi jo rengėjai ir sumanytojai -  fasilitatorė Gerda Šeirė ir fotomenininkas Jonas Staselis.

Paroda eksponuojama Panevėžio Fotografijos galerijoje nuo 2021 m. birželio 10 d. iki liepos 3 d.

Plačiau: www.uzdarosteritorijos.lt/

Parodos „Uždaros teritorijos: tėkmėje“ atidarymas Panevėžyje

Gintaro Lukoševičiaus, Augustinos Miknevičiūtės ©Lunaria, Juozo Petkevičiaus, Ievos Sutkaitytės, Jono Staselio ir Pauliaus Židonio nuotraukos

Projekto rengėjai:

VšĮ „Menų vektoriai“ ir VšĮ Lietuvos spaudos fotografų klubas

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Neringos savivaldybė

Projekto partneriai ir rėmėjai:
Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“, Liudviko Rėzos kultūros centras, Kuršių nerijos nacionalinis parkas, UAB „Foto123“, svečių namai „Guboja“, poilsio namai „Kuršių kiemas“, šeimos kavinė „Sakutis“.